Zaproś lato do mieszkania – styl marynarski w aranżacji wnętrz

Zaproś lato do mieszkania – styl marynarski w aranżacji wnętrz

27-06-2022

Gdy za oknem piękna wakacyjna pogoda, aż prosi się o to, by podobny nastrój wpleść do aranżacji swojego wnętrza. Nic więc dziwnego, że w okresie letnim bardzo dużym uznaniem cieszy się styl marynarski. Ten cudownie nawiązuje do morskich podróży oraz dalekich wypraw. Jeśli więc lubisz tego typu klimat, koniecznie rozważ uzupełnienie swojego mieszkania o dodatki marynarskie. W tym artykule pokażemy Ci, jakie rozwiązania wybrać, a także opiszemy, czym dokładnie cechuje się ten nurt dekoratorski. Zapraszamy do lektury!

 

Styl marynarski – jego krótka, lecz barwna historia

Styl marynarski, zwany także marynistycznym, to nurt, który w aranżacji wnętrz pojawił się już w XX wieku. Jego początki nie są jednak tak oczywiste, jakby się mogło wydawać. Okazuje się bowiem, że taki styl pojawił się najpierw w modzie w XIX wieku, a zapoczątkowała go sama królowa Wiktoria. Ta ubrała bowiem swojego syna Edwarda VII na jedną z oficjalnych uroczystości w pasiasty marynarski garnitur. 

Cały świat szybko to “podłapał” i po pewnym czasie w takich strojach chodziły wszystkie dzieci z tzw. dobrych domów. Następnie trend ten przeniósł się także do mody dla dorosłych. To zasługa m.in. słynnej Coco Chanel

Z czasem wszyscy wręcz pokochali styl marynarski i zaczęli przemycać go do swoich domów oraz mieszkań. Trend ten przyjął się w XX wieku tak mocno, że już nigdy nie wyszedł z mody. Obecnie wykorzystuje się go w wielu klimatycznych aranżacjach nawiązujących do wakacji oraz beztroskiego lata.

 

Styl marynarski w aranżacji wnętrz – czym się wyróżnia?

Styl marynarski dla wielu z nas jest wręcz idealny na okres wakacyjno-letni. Nie ma się czemu dziwić. Jego cechy sprawiają, że zaaranżowane w ten sposób wnętrza aż zachęcają do beztroskiego wypoczynku i błogiego relaksu. Co powinno w pierwszej kolejności kojarzyć się z taką konwencją? 

Przede wszystkim kolory. Na pierwszym planie widać oczywiście wszelkie odcienie niebieskiego, zaczynając od błękitu, przechodząc przez turkus, indygo, a kończąc na granacie. Bazą aranżacji powinna być natomiast klasyczna biel. Dzięki niej wnętrza stają się przestronne i komfortowe. Jako uzupełnienie całości oraz ciekawy punkt wyróżniający, bardzo często stosowana jest czerwień oraz żółć.

Jeśli chodzi o wzory, najważniejsze są oczywiście paski – najlepiej grube i biało-niebieskie. Nie warto jednak z nimi przesadzać. Są to dość wyraźne motywy, dlatego lepiej powtórzyć je w danym wnętrzu maksymalnie trzy razy, jeśli mowa o większych elementach wyposażenia czy dekoracjach. Uzupełnieniem tego zdobienia będą natomiast wszelkie printy nawiązujące do żeglugi – kotwice, mewy, latarnie morskie, liny, węzły, koła ratunkowe i sterowe czy same statki oraz żaglówki. 

Czymś, co wyróżnia styl marynarski, są także bez wątpienia naturalne materiały. Najważniejsze jest oczywiście drewno – zarówno klasyczne, jak i takie, które wygląda na naruszone działaniem wody. Świetnie spisuje się jednak także rattan, bambus oraz wiklina. Dodatki tekstylne powinny być natomiast wykonane z bawełny, lnu czy juty.

 

Jak wpleść styl marynarski do mieszkania?

W aranżacji wnętrz styl marynarki można uznać za coś sezonowego. Najczęściej bowiem stosuje się go jako uzupełnienie całości w okresie wakacyjno-letnim. Mało kto decyduje się, by ten nurt dominował w domu przez cały czas. Nie ma w tym jednak nic złego. Jego założenia są przecież dość specyficzne. 

Nie namawiamy więc do tego, by zmieniać od razu wszystkie meble na białe i z elementami nawiązującymi do wyposażenia statku wycieczkowego (mowa tutaj np. o okrągłych szybach w drzwiach czy na frontach). O wiele łatwiej wykorzystać dodatki marynarskie. Te możesz przecież w każdej chwili zastąpić czymś innym. Do tego pasują do większości wystrojów. 

 

Jakie dodatki marynarskie sprawdzą się najlepiej w mieszkaniu?

Jakie dodatki wybrać, jeśli chcesz wprowadzić do mieszkania styl marynarski? Wnętrza inspirowane tym nurtem powinny nawiązywać przede wszystkim do omówionej przez nas kolorystyki oraz do żeglarskich motywów. Staraj się więc bazować na odcieniach niebieskiego oraz bieli, a całość przełam czerwienią lub żółcią. Do tego nie bój się dość wyraźnych ozdób w postaci kotwic, mew czy statków. Chcesz więc poznać kilka naszych propozycji? 

 

Marynarskie komplety pościeli – dla pięknych podróżniczych snów

Wybierając marynarskie dodatki do pokoju, w pierwszej kolejności pamiętaj o pościeli. Najlepiej wybrać oczywiście komplet bawełniany lub satynowy. W końcu mamy lato, a więc skóra potrzebuje czegoś lekkiego, naturalnego i oddychającego. Jeśli chodzi o wzory, propozycji jest mnóstwo. Komplet może przede wszystkim bazować na biało-niebieskich pasach. Zyskasz wtedy coś bardzo uniwersalnego, co być może wykorzystasz także podczas innych pór roku. 

Niezwykle ciekawie prezentują się także modele z dużymi kotwicami, linami i węzłami oraz statkami. Możesz szukać również pościeli, która łączy w sobie wiele marynarskich motywów – biało-niebieskie pasy, czerwone wstawki oraz symbole nawiązujące do żeglugi. Masz wtedy pewność, że nurt ten wyjdzie na pierwszy plan i tak naprawdę niepotrzebna będzie duża ilość innych dodatków do sypialni.

Pościel marynarska do letniej aranżacji mieszkania

Marynarska pościel, która łączy w sobie niemalże wszystkie elementy wyróżniające ten nurt, sprawi, że aranżacja od razu zyska odpowiedniego charakteru. Na zdjęciu prezentujemy model dostępny na https://www.karo.waw.pl/posciel-bawelniana-160x200-wzor-22-marynarska-granat-kotwice-nowosc.html

 

Marynarskie koce – na chłodniejsze wieczory

Jakie jeszcze dodatki podkreśli styl marynarski? Dom możesz udekorować przede wszystkim kocami. Te są bardzo praktyczne. Wykorzystasz je o każdej porze roku jako ciepłe okrycie na chłodniejsze wieczory czy noce. Będziesz mogła zabrać je ze sobą na wakacje, a także zamienić je po powrocie na… stylowe marynarskie narzuty dekoracyjne. 

Wystarczą koce w pasy lub z kotwicami, by w okamgnieniu zmienić wygląd sofy, narożnika czy sypialnianego łóżka. Nie przesadzaj jednak z ich ilością. W jednym pomieszczeniu wykorzystaj najlepiej jeden tego typu dodatek. Przesada nie jest wskazana, a przy tak wyraźnych motywach naprawdę łatwo przedobrzyć. 

Marynarski koc - na plażę lub do mieszkania

Koc bawełniano-akrylowy z kotwicami wykorzystasz na plaży, podczas chłodniejszych wieczorów spędzanych latem na zewnątrz, a także jako element dekoracyjny we wnętrzu. Prezentowany model czeka na Ciebie na https://www.karo.waw.pl/recznik-plazowy-100x160-admiral-granatowy-kremowy-marynarski-kotwice-pasy-bawelniany-frotte-plaza-2-zwoltex.html

 

Poszewki i poduszki z marynarskimi motywami – sposób na ciekawe dodatki

Poduszki i poszewki dekoracyjne to coś, bez czego nie może obejść się styl marynarski. Dodatki tego typu należy jednak stosować z rozwagą. Jeśli zdecydowałaś się na koc lub narzutę z takim zdobieniem, lepiej postaw na klasykę i dobierz do tekstyliów neutralne poszewki w kolorze np. granatowym. Gdy natomiast to poduszki mają dominować w aranżacji, możesz zaszaleć, łącząc kilka różnych modeli. 

Bardzo ciekawie prezentują się w tym przypadku zdobienia z mapą czy listem w roli głównej. Lekko postarzany wzór, nawiązujący nieco do klimatu retro, może być świetnym przełamaniem całości. Nie bój się więc takich oryginalnych dekoracji, a z pewnością będziesz zadowolona z efektu.

Poszewka na poduszkę w stylu marynarskim

Poszewka marynarska, w której to bazę wzoru stanowi list wyglądający jak wyciągnięty z butelki dryfującej po morzu, będzie strzałem w dziesiątkę do niejednego wnętrza. Znajdziesz ją na https://www.karo.waw.pl/poszewka-dekoracyjna-45x45-amalia2-jeans-list-eurofirany.html

 

Ręczniki z morskimi naszywkami – by łazienka lub kuchnia pasowały do całości

Sypialnia, salon oraz pokój dziecka to pomieszczenia, w których najczęściej stawia się latem na styl marynarski. Mieszkanie to przecież jednak także kuchnia oraz łazienka. Jeśli chcesz wprowadzić ten nurt do całego domu, nie możesz o tym zapomnieć. Oczywiście w tych wnętrzach będziesz mieć nieco bardziej ograniczone pole do popisu, jednak jesteś w stanie zadbać o chociaż kilka marynarskich ozdób. 

W pierwszej kolejności postaw na ręczniki – łazienkowe oraz kuchenne. Wystarczy, by te nawiązywały swoją kolorystyką do właśnie tego nurtu. Jeśli chcesz, możesz także zdecydować się na modele uzupełnione o kojarzące się z nim symbole i gotowe!

Ręczniki kuchenne z marynarskim wzorem

Komplet trzech marynarskich ręczników kuchennych z naszywkami to wręcz element obowiązkowy w każdym mieszkaniu inspirowanym tym nurtem. Zestaw kupisz na https://www.karo.waw.pl/kuchenny-komplet-recznikow-3-szt-marine-30x50-marynarski-bialy-niebieski-czerwony-frotte-faro.html

 

Jako uzupełnienie postaw w łazience np. na granatowy chodniczek oraz białe wiklinowe koszyczki na kosmetyki. W kuchni możesz natomiast powiesić firanę lub zasłonę w paski. Do tego zaopatrz się w marynarski fartuszek. Takie dodatki także mogą przecież zadbać o odpowiedni klimat we wnętrzu.

 

Inne dodatki w motywy marynarskie – jako kropka nad i 

Czy jeszcze jakieś dodatki będą dobrym wyjściem w przypadku mieszkania w stylu marynarskim? Oczywiście. Pamiętaj, że w każdym wnętrzu możesz pokusić się przede wszystkim o zasłony w paski. Wtedy tak naprawdę masz już świetną bazę do pozostałych dekoracji. Jeśli takiego wzoru w danym pomieszczeniu jest już za dużo, jednolite tekstylia w kolorze niebieskim z pewnością również się sprawdzą.

Zasłona okienna w marynarskie pasy

Zasłona w pasy będzie dobra do marynarskiego wnętrza, o ile nie dominują w nim już inne większe dodatki z takim motywem. Prezentowany model dostępny na https://www.karo.waw.pl/zaslona-gotowa-na-przelotkach-140x250-base-stalowa-pasy.html

 

Kupując dodatki, pamiętaj też o figurkach. Te możesz rozstawić po całym mieszkaniu. Ze względu na utrzymanie w czystości, rekomendujemy Ci raczej większe rozmiary tych dekoracji. Łatwiej będzie Ci je oczyścić, a także ściągnąć, gdy zaczniesz ścierać kurze z elementów wyposażenia, na których się znajdują.

W niektórych wnętrzach ciekawie będą prezentować się także rozwieszone na ścianach liny lub sieci. Jest to jednak dość odważne posunięcie, więc zastanów się, czy coś takiego sprawdzi się u Ciebie. Całość uzupełnij na koniec obrazami lub plakatami w marynarskie wzory i ciesz się cudownym wakacyjnym wnętrzem!

 

Czy marynarski klimat usuwać z mieszkania, gdy nadchodzi jesień?

Tak jak już wspominaliśmy, styl marynarski we wnętrzach można uznać za nurt sezonowy. Spokojnie możesz więc zadbać o niego w momencie, gdy zaczynają się wakacje lub lato, a następnie zamienić go na coś innego, gdy nadchodzi jesień. Wtedy cudownie prezentuje się np. boho czy aranżacja oparta na kolorach tej pory roku. Nie ma więc nic złego w tym, że nurt marynarski będzie towarzyszył ci max. 2-3 miesiące. 

Oczywiście, jeśli chcesz, możesz zostawić go na dłużej lub nawet na stałe – decyzja należy do Ciebie. Warto jednak podkreślić, że styl marynarski świetnie pasuje np. do pokoju dziecka, które uwielbia żeglugę. Wtedy z pewnością taka aranżacja będzie mogła zostać na nawet kilka kolejnych lat. Zawsze kieruj się więc upodobaniami – swoimi, domowników czy dzieci. Każdy ma się bowiem dobrze czuć w swoim własnym mieszkaniu.